Розробка
уроку з музики
Мета: формувати
уміння сприймати музику як виражальне мистецтво; ознайомити з поняттям «нотний
стан», «скрипковий ключ», «нота»; вдосконалювати вокальні, танцювальні навички;
розвивати ритмічний слух, увагу; виховувати інтерес до музики.
Музично-дидактичний
матеріал: П.Чайковський «Танець феї Драже», «Баба Яга»; поспівка «Перший клас»;
пісня Б.Фільц «Морозець»; пісня Я.Степовий «Сніжинки»; музично-ритмічна вправа
«Ось так»
Обладнання: портрет
П.Чайковського, ілюстрації до пісень, малюнки музичних інструментів, казковий
герой, дитячі музичні інструменти, DVD-плеєр, синтезатор, диски (1, 2 клас),
дидактичний матеріал, цукерки
Хід уроку
І.
Організаційний момент
1.
Вхід під музику П.Чайковського «Марш дерев'яних солдатиків»
2.
Музичне вітання «Перший клас»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
-
Сьогодні до нас на урок завітала добра фея, яка буде спостерігати за вашою
роботою, поведінкою на уроці. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете
сніжинку, а в кінці уроку самих активних чекає сюрприз від феї.
ІІІ.
Розспівування і засвоєння музичної грамоти
1.Ознайомлення
із термінами «нота», «нотний стан», «скрипковий ключ»
В
зошитах твоїх охайних
Зрозуміло
все й звичайно:
Є
там лінії й клітинки
І
відмінні є оцінки.
Там
шикуються в загони
Букв
і цифр стрункі колони.
Тільки
де ж значки музичні
В
зошитах шукати звичних?
Для
тих знаків особливих
Збудували
хатку з ліній!
Їх
не важко рахувать:
Раз,
два, три, чотири, п'ять!
Має
назву хатка та
Нотний
стан.
Господинь
у домі сім:
До,
ре, мі фа, соль, ля, сі.
Щоб
дверцята відчиняти,
Треба
ключ надійний мати.
Ключ
до музики - запам'ятай -
І
скрипковим називай.
(під
час читання вірша, вчитель на дошці на нотному стані прикріплює кольорові ноти
по порядку, скрипковий ключ)
2.
Первинне закріплення
-
За допомогою яких музичних знаків можна записати музику?
-
Скільки нот є? Назви.
-
Де записуються ноти?
-
Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
-
Які за висотою звучання бувають ноти?
3.
Гра «Луна»
Мета:
повторити звуки ЗО та ВІ; розвивати музичний слух.
ІV.
Розучування пісні Я.Степового «Сніжинки»
Вступна
бесіда
-
Яка зараз пора року?
-
За якими ознаками зима відрізняється від інших пір року?
Відгадування
загадки
Срібна
зірка біла-біла,
На
долоню мені сіла.
А
як сіла, то розтала,
Голуба
водиця стала.
-
Сьогодні на уроці ми розучимо нову пісеньку Якова Степового, яка так і
називається «Сніжинки».
Виконання
вчителем пісні
-
Яка мелодія пісні? (ніжна, плавна)
-
Який характер музики? (ніжний, лагідний, ласкавий, спокійний, добрий)
Розучування
першого куплету по частинах
Мета:
звернути увагу, що сильна доля припадає на другий склад, мелодія починається із
затакту.
V.
Музично-ритмічні рухи. Фізхвилинка із елементами танцю
VІ.
Слухання музики П.Чайковського «Танець феї Драже», «Баба Яга»
-
Композитор П.Чайковський досить часто у своїх творах змальовує героїв казок, і
його музика настільки правдиво відображає казкових персонажів, що кожна людина
може легко відчути цю казковість, слухаючи його музику.
-
Послухайте музику П.Чайковського з балету «Лускунчик», у якому задіяні
персонажі - дівчинка, солдат-лускунчик, казкова фея, яка має назву цукерок -
фея Драже, та багато інших, і скажіть: до якого названого героя найбільше
підходить ця музика? Хто з них може танцювати під неї?
Слухання.
П.Чайковський «Танець феї Драже»
-
Це танець феї Драже. Інструмент, на якому виконується ця мелодія, називається
челестою. Це за його допомогою творяться такі чудові казкові звуки. Він схожий
на маленьке піаніно, тільки всередині не струни, а металеві пластинки, по яких
б'ють молоточки.
2.
Аналіз прослуханого
-
Як челеста допомагає розповісти про фею Драже?
-
Добра вона чи зла?
-
Чому ви так вважаєте?
Слухання.
П.Чайковський «Баба Яга». Вираження рухами
-
Яких героїв казок ви знаєте?
-
Усі, кого ви назвали, робили добрі справи, допомагали людям. А хто їм заважав?
(Баба Яга)
-
Ось як про неї розповідається в одній казці: «Вранці прокинулася Баба Яга -
кістяна нога у своїй хатиночці на курячих ніжках. Дивиться - немає
Івана-Царевича. Кинулася навздогін з усіх сил. На залізній ступі скаче, тичкою
поганяє, мітлою слід замітає - тільки вітер свистить, хмари розганяє...»
-
Послухайте, як розповів П.Чайковський казку про Бабу Ягу в фортепіанній п'єсі,
яку так і назвав «Баба Яга».
Аналіз
прослуханого
-
Якою Баба Яга зображена у п'єсі?
-
Як розповідає про неї музика?
-
Якими музичними засобами передає музика характер Баби Яги? (гучними, низькими)
Порівняння
музичних образів
VІІ.
Ритмічні вправи. Шумовий оркестр
-
У чому різниця між ритмічними складами І та П
-
Що означає цей знак Z?
-
Проплескайте вправу І П Z І І
-
Яку пісню нагадує цей ритмічний рисунок П І П І ?
VІІІ.
Виконання пісні Б.Фільца «Морозець»
3.
Виконання без музичного супроводу, а із супроводом шумового оркестру, виділяючи
сильну долю кожного такту
4.
Виконання з танцювальними рухами, музичним супроводом та шумовим оркестром
ІХ.
Підсумок уроку
Опитування
-
Скільки нот є? Назви.
-
Де записуються ноти?
-
Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
-
Які твори слухали?
2.
Нагородження всіх дітей солодкими подарунками від феї Драже
Х.
Вихід з класу під музику П.Чайковського «Танець феї Драже»
|